Ana Sayfa » Soru Cevap » Cumartesi Günleri Yıllık İzinden sayılır mı?

Cumartesi Günleri Yıllık İzinden sayılır mı?

Eğer hafta tatili sözleşmede cumartesi olarak belirtilmemiş ise yıllık izinden sayılır. Şöyle örnek verecek olursak. Hafta içi 5 gün de (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) 45 saatlik çalışma süresini tamamlayan bir işyerinde çalışan işçi Cuma günü mesai bitiminden sonra yıllık izine çıkacak ise ertesi gün olan cumartesi gününü yıllık izinden saya bilir. Aşağıdaki tabloda örneklemeler yapılmıştır.

 

ÖRNEK: 10 Gün yıllık izine cuma akşamı çalışıp gidecek personelin yıllık izin tablosu aşağıda belirtilmiştir.

PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR
08:00 – 18:00 08:00 – 18:00 08:00 – 18:00 08:00 – 18:00 08:00 – 18:00 YILLIK İZİN HAFTA TATİLİ
PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR
YILLIK İZİN YILLIK İZİN YILLIK İZİN YILLIK İZİN YILLIK İZİN YILLIK İZİN HAFTA TATİLİ
PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR
YILLIK İZİN YILLIK İZİN YILLIK İZİN İŞ BAŞI GÜNÜ      

 

4 thoughts on “Cumartesi Günleri Yıllık İzinden sayılır mı?

 1. Vehbi Keleş dedi ki:

  Merhaba,
  Evet c.tesi günleri yıllık izinden sayılır fakat haftanın ilk 5 günü haftalık 45 saatini dolduran kişi Cuma günü mesai bitiminde yıllık izne ayrılıyorsa yıllık izin başlangıcı P.tesi günüdür ve Cuma gününden sonraki c.tesi günü kişinin tatili Pazar günüde hafta tatilidir. Bu nedenle Cuma günü yıllık izne ayrılan kişinin yıllık izin başlangıç günü P.tesi günü olup C.tesi günü yıllık izinden sayılmaz.
  Bilgilerinize sunarım, İyi Çalışmalar,

 2. Muhammet TAŞ dedi ki:

  Sayın Vehbi Bey,

  Cumartesi gününün yıllık izinden sayılıp sayılmaması hakkında bir çok meslektaşımla ve iş müfettişleri ile istişarede bulunduk. Bende sizin dediğiniz gibi konuya bakıyorum. Yalnız benim düşüncemi iş müfettişi üstadıma söylediğimde gelen yorum aynen şöyle. “İşveren ister ise yıllık izinden sayabilir. İş sözleşmesinde hafta tatili bir gün olarak belirtilmiş ise işveren isterse sayabilir. Bizim kontrol ve denetlemelerimiz bu bilgi üzerinden yaptığını beyan etti. ÇSGB ile görüşmemde de aynı şekilde bir yorum ile karşılaştım.

 3. Vehbi Keleş dedi ki:

  Merhaba Muhammet Bey,
  Evet, 1 haftalık yıllık izinlerde ctesi gününün yıllık izin sayılmasıyla ilgili en ufacık bir şüphe yoktur. Çünkü mevzuat yıllık izinden sayılamayacak halleri belirtmiştir. Bunlardan bir taneside hafta tatilidir. Hafta tatilide sadece haftada 1 gündür.Burada benim vurgulamak istediğim konu, Cuma günü mesai bitiminden sonra yıllık izne ayrılan bir kişinin yıllık izni P.tesi gününden başlar. P.Tesi gününden önceki c.tesi günü yıllık izin değildir ve yıllık izin olarak değerlendirilemez. Bunların dışında asıl şüpheli olan durum 1 haftadan az yıllık izinlerde arada kalan ctesi gününün yıllık izinden sayılıp sayılmayacağıdır. ????? İyi Çalışmalar,

 4. ELİF dedi ki:

  KAMU ÇALIŞANLARINA AİT ÇALIŞMA DÜZENİNDE CUMARTESİ GÜNLERİ YILLIK İZİNDEN SAYILMAZ ANCAK ÖZEL SEKTÖRDE İŞVEREN İNSİYATİFİNE KALMIŞ BİR DURUM GÖSTERMEKTEDİR.SAYGILARIMLA…

Bir Cevap Yazın